Motto

Galeria zdjęć

Galeria
Kobietom nie mówi się prawdy o hormonalnej antykoncepcji

Według zapisu encyklopedycznego, antykoncepcja to wszelkie działania mające na celu zapobieganie niezaplanowanemu poczęciu dziecka w trakcie stosunku płciowego (anti conceptio - przeciw poczęciu), tym terminem określa się także środki wczesnoporonne, które uniemożliwiają zagnieżdżenie komórki jajowej w macicy już po poczęciu.

Tymczasem wszystkie hormonalne środki tzw. antykoncepcyjne posiadają w swojej istocie wszystkie mechanizmy działania jednocześnie: hamowanie owulacji (niecałkowite); zagęszczenie śluzu szyjkowego (niecałkowite); zwolnienie perystaltyki jajowodów; działanie wczesnoporonne: hamowanie zagnieżdżenia poczętego dziecka (zarodka) w wyniku zmian zanikowych endometrium (niewydolność wydzielnicza i zwłóknienie błony śluzowej macicy). Zatem środki te działają aborcyjnie jako przedzagnieżdżeniowe lub pozagnieżdżeniowe, gdy dziecko uległo implantacji (zagnieżdżeniu), np. prostaglandyny, RU-486.
Odróżnić należy podawanie środków antykoncepcyjnych jako leku. W tym przypadku należy uczciwie poinformować kobietę, że w czasie leczenia nie powinna współżyć, chyba że systematycznie prowadzi samoobserwację cyklu miesiączkowego za pomocą naturalnych metod rozpoznawania płodności.
... (więcej plik: Kobietom nie mówi się prawdy o hormonalnej antykoncepcji.doc)

 

„Antykoncepcja light” to oszukiwanie kobiet

Pod wyrażeniem "antykoncepcja light" kryje się najprawdopodobniej niskodawkowy preparat. Jednak niezależnie od tego, iluskładnikowy byłby środek antykoncepcyjny, ciągle pozostaje to samo ryzyko zakrzepicy, raka piersi czy raka szyjki macicy. W wyniku stosowania środków antykoncepcyjnych niektóre kobiety mogą mieć zaburzenia płodności, o których nie mają pojęcia, stosując antykoncepcję; inne, zwłaszcza nastolatki, nie powinny przyjmować żadnych pigułek, ponieważ nie są jeszcze dojrzałe płciowo. Autorzy przekazu „antykoncepcja light” w bezwzględnej pogoni za zyskiem przemilczają fakt, że sięganie po antykoncepcję, aby być szczupłym czy mieć piękną cerę, to aberracja. Istnieje przecież wiele innych sposobów, aby być pięknym, niekoniecznie trzeba się narażać na ryzyko zachorowania na zakrzepicę czy raka szyjki macicy. A przede wszystkim narodziny dziecka można też zaplanować z wykorzystaniem całkowicie bezpiecznych metod naturalnego planowania rodziny. ... (więcej plik: Antykoncepcja light.doc)

 

Odrzucenia mitów o antykoncepcji hormonalnej

Grupa robocza ustaliła, natomiast, że łączone (dwuskładnikowe-złożone) środki antykoncepcyjne wywierają wpływ na stopień ryzyka zachorowania na kilka różnych często spotykanych postaci raka u kobiet, zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, raka piersi i raka wątroby. W związku ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej odnotowuje się wzrost ryzyka raka płaskonabłonkowego szyjki macicy po około 5 latach o ok. 50 proc., wzrost ryzyka raka sutka zwłaszcza u młodych kobiet nierodzących przed 35. rokiem życia o ok. 50 proc. (tym większe im dłużej stosowane). Dodatkowo, jeśli istnieje obciążenie rodzinne rakiem jajnika i sutka u nosicielek mutacji BRCA1 zwiększające to ryzyko o ok. 50-80 proc., to szansa rozwoju tego nowotworu wynosi ok. 100 proc.). Po około 5 latach stosowania najczęściej dochodzi do powikłań dotyczących wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (największe ryzyko w pierwszym roku stosowania). W układzie żylnym zmiany o charakterze głębokiej zakrzepicy, a w układzie tętniczym udary niedokrwienne lub krwotoczne ostre zawały mięśnia sercowego. Ponadto środki hormonalne zwiększają ryzyko poronienia lub problemów z poczęciem (zmiany o charakterze zahamowania wzrostu nabłonka gruczołowego, atrofii i degeneracji błony śluzowej jamy macicy wraz z utratą komórek urzęsionych jajowodów) zubożają organizm o kwas foliowy, antyoksydanty, magnez oraz cynk, których niedobory wiążą się z występowaniem niektórych wad u płodów. Stosowanie antykoncepcji może prowadzić do wzrostu ryzyka ciąż mnogich.
Z pracy publikowanej w BMJ 1999 opartej na analizie przyczyn zgonów kobiet w ciągu ostatnich 25 lat wynika, że umieralność ta jest wyższa u kobiet stosujących antykoncepcje hormonalną w zakresie chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworowych.
Należy jeszcze podkreślić, że stosowanie środków hormonalnych antykoncepcyjnych w okresie dojrzewania może zaburzyć dojrzewanie osi podwzgórze - przysadka - jajnik, a nawet trwale uszkodzić, zwiększając ryzyko przyszłej niepłodności. Ponadto wiemy, że brak kształtowania postawy za życiem staje się źródłem licznych trudności emocjonalnych z depresją włącznie. ... (więcej plik: Antykoncepcja-odrzucenie mitów.doc)

 

Nie dajcie się oszukiwać!

Nieuczciwe jest mówienie, że tabletka antykoncepcyjna na przykład reguluje cykl miesiączkowy. To jest nieprawda. Kobieta, biorąc pigułkę antykoncepcyjną, nie ma cyklu miesięcznego. To krwawienie zwyczajowo nazywa się miesiączką, bo występuje raz na miesiąc, ale to nie jest miesiączka w sensie hormonalnym. Określenie "cykl miesięczny" odnosi się do naturalnego cyklu kobiety, w którym to cyklu ona jest okresowo płodna: to jest prawdziwy cykl miesiączkowy, zapoczątkowany miesiączką. Mówienie kobiecie, która ma nieregularne cykle, których zresztą zazwyczaj nie trzeba leczyć, że się jej przepisze tabletkę hormonalną, żeby miała regularne cykle miesięczne, to jest oszukiwanie. Poza tym, bardzo ważny jest cykliczny wpływ na mózg naturalnego estrogenu i naturalnego progesteronu, czyli tych hormonów jajnikowych, które są wydzielane podczas normalnego cyklu. Udowodniono szczególny wpływ katecholoestrogenów na mózg. Zatem jeżeli kobieta przez kilka miesięcy czy lat jest pozbawiona tego wpływu, to z tym mózgiem, szczególnie w sferze psychiki, może się dziać coś złego, gdyż to jest wyłączenie najważniejszej części organizmu - mózgu, spod naturalnych wpływów. ... (więcej plik: prof.ginekolog Marian Gabryś.doc)